Michał Szoma

szomik

Moja przygoda z “białym sportem” rozpoczęła się w 1992r. kiedy miałem 9 lat. Myślę, że największy wpływ na to, że zacząłem grać w tenisa był fakt, że kolegą mojego taty był Wojtek Kowalski – wielokrotny mistrz Polski seniorów w tenisie, reprezentant w Pucharze Davisa i olimpijczyk. Pamiętam, że pewnego dnia otrzymałem do Wojtka rakietę tenisową oraz zdjęcie z autografem…od tego dnia wszystko w moim życiu się zmieniło. Mój tato zapisał mnie do klubu KKS Goplania Inowrocław, gdzie pod okiem Ryszarda Brzezichy stawiałem pierwsze kroki na korcie. Lata ciężkich treningów sprawiły, że już w wieku 12 lat zacząłem wygrywać turnieje. Moja kariera trwała z drobną przerwą od roku 1993r. do 2010r. W trakcie tak długiego okresu czasu udało mi się wygrać wiele turniejów tenisowych w każdej kategorii wiekowej, z czego moimi największymi sukcesami na korcie trzeba uznać:
– Drużynowe mistrzostwo Irlandii seniorów w 2010r. wraz z klubem Clontarf Lawn Tennis Club w Dublinie
– srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Polski juniorów w 2001r. wraz z klubem KS Start-Wisła Toruń
– brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski młodzików w 1997r. wraz z klubem KKS Goplania Inowrocław

Po zakończeniu tego wspaniałego okresu postanowiłem, że zostanę trenerem i przekażę moją wiedzę młodszym zawodnikom. W 2009r. ukończyłem kurs trenerski w Londynie, który zorganizowała hiszpańska organizacja kształcąca trenerów o  nazwie RPT (Registro Profesional de Tenis). Po zaliczeniu wszystkich egzaminów uzyskałem tytuł National Professional Coach z certyfikatami ICI (International Coaches Institute), RPT oraz Unii Europejskiej. Dodatkowo w roku 2011 po zaliczeniu kolejnych egzaminow z wiedzy trenerskiej zdobylem tytul Tennis Professional wraz z certyfikatem PTR ( Professional Tennis Registry ), czyli najwiekszej organizacji na swiecie szkolacej trenerow .
Początkowo trenowałem z zawodnikami w Dublinie jako asystent głównego trenera (Allan Beaddie) w Clontarf Lawn Tennis Club, a po powrocie do Polski w ITT Goplanii Inowrocław. Od września 2010r. trenuje w klubie tenisowym Morelowa Tennis Club,  w ktorym mam olbrzymia przyjemnosc wspolpracowac z prawdziwymi profesjonalistami! Moim zawodowym celem jest wychować jak najwięcej zawodników, którzy będą mistrzami Polski oraz zwycięzców przyszłych turniejów wielkoszlemowych.

Motto życiowe: Dawaj z siebie 100% kazdego dnia i mysl pozytywnie a osiągniesz sukces.